Три плажи кои треба да ги посетите надвор од летната сезона!

Патувањето надвор од сезона носи голем број на одлични придобивки, особено поради пониските цени на сместувањето и на летовите. Времето може да биде малку непредвидливо отколку во сезоната, но дали ќе добиете комбинација на плажа со книга и кафе во раката или одење по брегот со звук на бранови, европските плажи ве чекаат. Уживајте во тивка средина, запознајте се со локалните жители наместо со други туристи и пронајдете си свој дел во прекрасното место.

Плажа Балос, Крит, Грција
Оваа тиркизна плажа ќе ја најдете на северозападната страна на островот Крит, во близина на градот Хања. Балос е многу популарна плажа со илјадници туристи кои пристигнуваат со фериброд од пристаништето Кисамос. Надвор од сезона, ќе ви требаат малку подобри преговарачки вештини за да стигнете до оваа плажа, но патувањето дефинитивно ќе биде возбудливо како и дестинацијата. Прошет низ уникатни патишта со поглед на црвени песок и тиркизни води на лагуната, плус може да видите заштитени редови од видови на флора и фауна, како што е загрозената фока.

View this post on Instagram

Crete, Greece 🇬🇷 🙌 📷 by @stef_greece

A post shared by Ark Swimwear (@arkswimwear) on

Сина Лагуна, Комино, Малта
Сината лагуна на островот Комино во Малта е совршена плажа за пливачи, бидејќи е скриен залив, кој се наоѓа помеѓу два острова, опкружена со карпи и покриена со бел песок. За среќа, Малта е совршена дестинација за патување надвор од сезона благодарение на благата зимска температура и активното седум часовно сонце на ден, дури и во јануари! Без урбани области и автомобили на островот, ќе бидете во можност да се релаксирате без никакви проблеми.

Плажа Мондело, Сицилија, Италија
Се наоѓа само на кратко растојание од сицилијанската престолнина Палермо, Мондело нуди прекрасен контраст со градскиот живот. Областа, еднаш покриена со мочуришта, се претвори во вистински рај за сите љубители на плажата, додека мекиот и бел песок се протега преку брегот со поглед кон плитка тиркизна вода. Со текот на годините, Мондело има репутација дека е преоптоварена и пренатрупана, но по завршетокот на летна сезона тоа е место кое нуди егзотичен поглед на италијанскиот живот без народ.

loading...