Засадете лимон на брз и едноставен начин!

Лимонот е едно од најдостапните овошја и го има преку цела година. Богат е со витамин Ц кој го подобрува имуниот систем, а има и неколку други важни придобивки од неговата употреба или консумација. Во секое време треба да имате лимони дома, а еве и зошто.Добар е за регулација на притисикот и за чистење на крвта од насобрани токсини. Помага при вртоглавици. Позитивно влијае на расположението и ослободува од стрес. Ја враќа енергијата по напорен тренинг. Ги намалува проблемите со органите за дишење и е особено корисен за луѓето кои страдаат од астма. Бидејќи е природен диуретик, спречува трупање на отрови во организмот и штити од воспаленија. Одличен е како антисептик. Гргара со лимон ќе ве спаси од бактериите во устата и ќе ви овозможи свеж здив. Помага при мамурлак. Само напијте се чаша цеден сок од лимон. Лимонот е и одлично средство за дезинфекции на рани. Неколку капки лимон ќе ја дезинфицираат малата рана и ќе го запрат крварењето.

loading...