Tuesday, June 22, 2021

Убави вести

Моќта на исполнетата желба е посилна од сè!

  Ајде да бидеме причина за многу насмевка на детските лица кои се борат за своето здравје! Лајонс Клубот Дуња оваа среда (03.05) во соработка со Фондација Златна...

Да им помогнеме на Beatrix Crew да ја освојат Месечината!

Вљубениците во танцот, Beatrix Crew го лансираa нивниот "Generosity" проект, во обид да пронајдaт сограѓани кои ќе им помогнат да ги остварат нивните соништа. Велат дека...

Во Битола ќе се одржи 19-тиот Интернационален фестивал на монодрама

19-тиот по ред, Интернационален фестивал на монодрама Битола, започнува на 5 мај и ќе трае до 9 мај. На фестивалот, кој е од натпреварувачки...

За многу години нека е Воскресението Христово

Православните христијани денес го слават својот најголем празник Воскресение Христово. Пред се, Воскресението или Пасха Господова означува премин. Премин од смртта кон вечноста. Радост...

Кат медиа со креативен телевизиски проект

Пролетта инспирира реновирање, разубавување и уредување на просторот, а додатна инспирација и креативни и иновативни решенија носи и новата емисија КВАДРАТ која викендов започнува...

Кога хуманоста нема граници…

Убаво е човек да помага. Денеска сакаме да ве запознаеме со активностите и функционирањето на организацијата „Св. Спас“ од Драчево, која функционира од 2015....

Во Битола ќе се одржи хуманитарен базар

Неонатолошкото одделение при Клиничката болница Битола и  Граѓанска асоцијација Битола организираат хуманитарен велигденски базар. Базарот се одржува под мотото: „Да си подадеме рака за...

Здружение Една Може: Родителите треба да стават акцент на квалитетно поминато...

Во врска со неодамнешните изјави во медиумите претставени од Групата на граѓани кои покренуваат Иницијатива за заедничко и одговорно родителство после развод, ние како...

Хуманитарна велигденска акција за еднородителските семејства

На социјалните мрежи деновиве масовно се споделува повикот за хуманитарна акција која се организира во пресрет на големиот празник Велигден. Имено, на иницијатива на една...

Започнува детскиот фестивал „Поточиња“

Денеска и утре, во Македонската опера и балет ќе се одржи најновото издание на детскиот фестивал „Поточиња“. За време на фестивалот, најмалите и најмилите...