Tuesday, June 22, 2021

Убави дестинации

Имајте летен викенд на планина!

Додека сите се на плажа, се сончаат и капат вие пред вашето заминување на плажа, или, по доаѓањето интересно би било да се одлучите...

Археолошки локалитет кој вреди да се посети

Античкиот град Стоби, се наоѓа во близина на Градско, помеѓу Велес и Неготино. Овој град се наоѓал на територијата каде некогаш живеело старомакедонското племе...

Овој викенд кафето испијте го на чист воздух!

Брзиот и динамичниот живот во денешницата е речиси неизбежен од секојдневието. Работата и тоа како знае да не исцрпи физички, а во денешницата се...

Манастирски комплекс кој е рај за душата!

Манастирот заедно со конаците особено е погоден за летен манастирски туризам. Прекрасно место за духовен и телесен одмор. Во него има две цркви: Св....

Милион нијанси на сино

Сината боја, особено во лето е асоцијација за море или езеро во кое може да се разладуваме со часови. Ве водиме на една виртуелна прошетка...

Токму ова езеро нека биде ваша следна дестинација!

Оваа дестинација со сигурност ви нуди нешто ново и несекојдневно, рај за очи и ладовинка под дебели сенки. Тиквешкото езеро се наоѓа на Црна Река,...

Вдишете чист воздух со поглед на кристално чисти води!

Со оглед на секојдневните обврски, брзото темпо на живот и загадениот воздух нема на кој не му недостасува да вдиши чист воздух, да наполни...

Еве зошто да го посетите Катлановскиот Бањски комплекс!

Предностите на Катлановските бањи треба да се видат и доживеат. Катлановска Бања се наоѓа на околу 25км од Скопје, во непосредна близина на Катланово,...

Град настанат во бронзено време

Во подножјето на планината Баба, во близина на Битола, се наоѓа античкиот град кој е основан во 4 век п.н.е. Со својата убавина сведочи...

Љубителите на патувањата мечтаат да го посетат, а оние кои биле...

Запознајте го градот со над илјадагодишна историја, со големо културно и архитектонско значење. Во минатото, овој град бил административен центар на Полска и седиште...