Летен, лесен и брз ручек со само три состојки!

Идеален рецепт за летен период:

Потребно:

1 голема главица кељ,ситно сецкана
8 големи јајца
680гр  доматно пире (доматен сок)
2 лажици маслиново масло
малку сол
малку црн бибер

Подготовка:

Загрејте ја рерната на 180 ° C Во длабок сад одајте малку масло и кељ и варете 2-3 минути. Потоа додадете сок од домати. Ако користите пасирани домати, додадете зачини (сол, магдонос, оригано, итн.) И варете уште 2 минути.
Користете ја лажицата внимателно да направите дупки, ставете ги јајцата и додадете малку сол и бибер. Почекајте додека јајцата не се пропржат, а потоа целата смеса ја ставате во сад за печење.
Печете околу 15 минути.

loading...