За сите оние кои имаат темни дамки на некои делови од телото

Постојат многу причини за појава на темни дамки на кожата. Да речеме – бричење, восок, надуеност, изложеност на сонце, користење дезодоранси итн. Како по правило, дамките обично се појавуваат во пределот на вратот, под пазувите, внатрешната страна на бутовите и на лактите.

Постојат одредени козметички препарати кои помагаат да се отстранат темните дамки од кожата. Но, како што знаеме, тие не се секогаш безбедни за нашето здравје, затоа што содржат хемиски супстанци во нивниот состав, а понекогаш нивната цена не е прифатлива за сите нас.

Ви препорачуваме да го пробате овој народен лек кој ќе ви помогне да ја исчистите кожата:

Она што ќе ви биде потребно е:

  • 1-2 лажици маслиново (или кокосово) масло
  • 1 лажица сол (најдобро морска храна)
  • 1 лажица сода бикарбона

Состојките треба да се промешаат сè додека не се формира хомогена мешавина. Можете да направите поголема количина и да ја чувате во стаклена тегла.

Смесата се нанесува на проблематичниот дел од кожата и треба да отстои 30 минути. Потоа се плакне со ладна вода.

Се препорачува постапката да се повторува 3 пати неделно, додека дамките не исчезнат целосно.

loading...