Како да го комбинирате црвениот џемпер – симболот на празници и среќа

Црвен џемпер за празници? Можете ли да му одолеете?

Дали знаевте дека црвената боја е првата боја што ја регистрира мозокот? И не е ни чудо, никого не остава рамнодушен. Симболизира енергија, страст, сексуалност, живот. Ги буди најинтензивните чувства, ја забрзува работата на срцето и дишењето, ги стимулира мускулите и лачи адреналин. Но, таа е симбол и на среќата! Затоа не е ни чудо што стана заштитен знак на Божиќ и Нова година.

Ова е одговорот на прашањето дека сè е „црвено“ во декември и дека модните колекции секогаш имаат некои детали и модно платно во оваа боја.

Црвена блуза или џемпер – ова модно парче, секако, го носиме без оглед на годишното време, но мора да признаеме дека сепак е омилено во овој период од годината. Лесно се комбинира во бројни варијанти. Го носиме со омилените патики, но и со потпетици, со развеани здолништа и фармерки…

Само запомнете, кога комбинирате црвен џемпер тој сам по себе е многу доминантен и впечатлив за да не ви требаат многу дополнителни детали.

Еве неколку примери како да носите црвен џемпер:

loading...