Неверојатно вкусен, сочен и миризлив!

Имаме совршен десерт за вас – ролат со афион и ореви.

Состојки:

Брашно

Јајца – 3

Шеќер – 1 чашка

Путер – 200 гр

Квасец – 100 гр

Млеко – 1 чашка

Афион – 2 чашки

Ореви – 100 гр

Шеќер – 100 гр

Темно чоколадо – 100 гр

Ролатот со афион и ореви е неверојатно вкусен, сочен и миризлив. Се пече завиткан во хартија за да не нарасне тестото за време на печењето и ролатот добро да ја одржи формата.

Загрејте го млекото, додадете квасец и 3 лажици шеќер. Истурете го брашното на масата, направете дупка во средината, додадете омекнат путер, јајца и истурете го квасецот со млекото. Измешајте го тестото добро и оставете го да стои на топло место.

Прелијте го афионот со воата и шеќерот. Ситно исецкајте ги оревите и измешајте ги со семето од афион. Се расукува тестото дебело 0,5 см, се мачка со стопен путер и се става фил.

Засукајте ја ролната и оставете половина час да нарасне. Печете во рерна 180 степени. Се топи чоколадото и се прелива на оладениот ролат. Посипете со ореви додека чоколадата не е здрвена.

loading...