Збогувајте се со првутот на природен начин!

Кога животот ќе ви даде лимон, направете лимонада! Или уште подобро, кога ритамот на животот предизвикува појава на првут на вашата глава, користете лимон за да се ослободите од него.

Ако имате проблем со појава на првут на врвот на вашата коса, сигурно посегнавте по комерцијални шампони кои ветуваат дека ќе ги отстранат овие досадни снегулки. Сепак, никој од нив всушност не ја третира причината за првут. Она што можеби не сте го знаеле е дека имате тајно оружје во вашата кујна за проблем наречен првут. Секако тоа е лимонот.

Тој научно докажа дека сокот од лимон е природно решение за проблемот во вид на првут на скалпот. Лимонот содржи лимонска киселина која помага во борбата против првутот. Покрај тоа, редовна употреба на сок од лимон на скалпот, го ставате под контрола опаѓање на косата, и не само тоа, тоа исто така придонесува вашата коса да е цврста и еластична.

Исцеден сок од лимон, измасирајте на скалпот еднаш неделно половина час пред миење.

loading...