Пијалак за лекување на чир на желудникот и цревата

Овој ефикасен пијалак се прави од мешавина на 10 лажици лисја и корен од коприва, 1 лажица пелин, 2 лажици боквица (Plantago major) и една лажица истолчени бобинки од смрека.

Смесата се става да искисне во 1л црвено вино 12 часа, па се додаваат 3 лажици мед и се вари половина час. Поклопено се остава да стои се додека не се олади.

Ова вино – лек се консумира млако, по една супена лажица пред јадење. Ова вино помага не само при чир на желудникот и на цревата туку и при гихт, бубрежни заболувања и нервози.

 

Advertisements