Како да добиете подолги трепки?

Мора да бидете исклучително внимателни со трепките. Секогаш користете благи средства за отстранување шминка, како и шминка која лесно се отстранува. Не тријте ги маскарата и сенката за очи, туку нежно отстранете ги со памукче или влажно марамче. Исто така, избегнувајте користење на алатка за виткање трепки!

Четкајте ги трепките секојдневно со четка. Исто така, можете да ги масирате очните капаци и корените на трепките пред спиење.

Исто така, совет плус е да не користите водоотпорна шминка, особено не маскара и ајлајнер. Овие препарати тешко се отстрануваат и во таа прилика, може да ги оштетите трепките.

Серуми за раст на трепките – Навистина постојат препарати на пазарот кои помагаат да растат подолги, подебели трепки. Но, важно е да не ги купувате сами, туку да се консултирате со дерматолог.

Ако не сте за купување препарати, направете свој производ за нега и побрз раст на трепките. Користете кокосово или рицинусово масло за нега на трепките. Нанесете го навечер на очните капаци и трепките и оставете да делува преку ноќ. Можете исто така да ги користите овие масла за да ја отстраните шминката од вашето лице.

Покрај овие масла, се препорачуваат и облоги со ладен чај. Натопете памучна вата во чај и потпрете се на очните капаци. Оставете да делува 10 минути.

Исто така, се покажа дека алое вера е ефикасна во побрзиот раст на трепките. Нанесете мала количина гел на очните капаци, масирајќи го гелот долж коренот на трепките. Оставете преку ноќ да делува.

loading...