Што е поздраво: лосос или туна?

Зошто е корисна туната?
Како прво, туната е богат извор на висококвалитетни протеини. Ги содржи сите есенцијални амино киселини и совршено се апсорбира од телото. Бидејќи протеините се главните градежни материјали на нашето тело, недостатокот доведува до проблеми во сите системи – од кардиоваскуларни до мускулно-скелетни. Туната содржи 21гр. протеини на 100 грама производ, што значи дека само една порција може да ви обезбеди речиси една третина од дневните потреби. Во исто време, туната е целосно без јаглени хидрати и практично без маснотии (помалку од 1 g на 100 g), што ја прави идеален производ за оние кои се активни во спортот или едноставно ја следат количината на калории што ги внесуваат во текот на денот. . Туната е богата со витамини од групата Б и витамин Д, кои се неопходни за здрава кожа и коски.

Зошто лососот е добар за вас?
Лососот е многу подебел од туната, но маснотиите во него се здрави. Омега-3 масните киселини кои се богати со риба се незаменливи за здравјето на срцето и крвните садови. Тие значително го намалуваат нивото на липопротеини со ниска густина („лош“) холестерол во телото и го стимулираат производството на „добриот“. Покрај тоа, омега-3 го зајакнува срцевиот мускул и го нормализира целиот кардиоваскуларен систем. Покрај тоа, лососот е богат со антиоксиданси, каротеноиди, кои му даваат светла боја (туната својата светла нијанса ја должи на другите соединенија). Го штитат организмот од оштетување на слободните радикали, го спречуваат развојот на воспалителните процеси, го забавуваат стареењето, ја спречуваат појавата на брчки и ги штитат клетките на кожата од штетното влијание на ултравиолетовите зраци. Содржината на витамини во лососот е исто така поголема отколку во туната. Богат е со витамините Б6, Б12, Д и Е. Во исто време, калориската содржина на овој вид риба е многу поголема, па затоа треба да бидете внимателни кога ја користите. Запомнете дека дури и најздравите намирници можат да предизвикаат зголемување на телесната тежина доколку не се вклопат во вашиот дневен внес на калории.

Туна или лосос: што е поздраво?
Ова прашање не може да се одговори недвосмислено, бидејќи овие производи не можат да се наречат заменливи. Идеално, ако сакате и туна и лосос, двата вида риба треба да бидат вклучени во вашата здрава исхрана. Туната му обезбедува на телото огромен дел од потребните протеини (со кои лососот не може да се пофали) и совршено го заситува телото со минимални калории. Лососот е, со сето изобилство на хранливи материи што ги содржи, висококалоричен производ, кој треба внимателно да се консумира.

loading...