За сите оние на кои постојано им е ЛАДНО: Четири практични совети како да се ЗАГРЕЕТЕ иако е надвор МИНУС

Кога температурата ќе падне под нулата, секој има само една работа на ум – да се загрее.

Ладните денови пристигнаа и на многумина им е тешко да се загреат, особено ако поради природата на работата поминуваат многу време надвор.

Иако топлата облека е предуслов за добра изолација на телото и заштита од студ, има уште неколку работи на кои треба да обрнете внимание во текот на зимата.

Прошетки на ладен воздух
Не дозволувајте снегот и минусните температури да бидат изговор да не излезете од дома! Половина час пешачење дневно е доволно, а пожелно е еден час. Освен што ја покачува телесната температура, физичката активност е добра и за општата состојба на организмот – го подига имунитетот, ги зајакнува мускулите, го одржува здравјето на кардиоваскуларниот систем и многу повеќе.

Најдобро е да поминувате време во природа, на свеж воздух. Ако живееш во град, тогаш барем оди во парк, наместо да шеташ по улиците.

Облека со слоеви
Носете удобна, топла и слоевита облека, најдобро изработена од природни материјали како волна и памук во кои кожата дише. Токму кога станува збор за облекувањето, многумина често грешат, па затоа претпочитаат да носат еден подебел џемпер или џемпер наместо, на пример, два потенки слоја.

Исто така, не треба да ја заборавите капата, бидејќи преку главата се ослободува голема количина на телесна топлина.

Алкохол во студените денови
Иако мислите дека варено вино би ве стоплило, не пијте алкохол за да ја подигнете температурата.

Ова е една од најголемите заблуди во кои многумина веруваат, а сè уште е вообичаена бидејќи алкохолот очигледно создава ефект на топлина.
Сепак, ова во моментов се должи само на проширувањето на крвните садови на кожата. Во исто време, алкохолот ја одвлекува топлината од вашите витални органи, па наскоро ќе ви биде уште постудено. Најдобар начин за загревање се топлите напитоци како чај, шолја какао или топло чоколадо.

Правилна хидратација
И уште една важна работа, која нема врска со загревање на телото, туку е многу важна за здравјето воопшто – внимавајте на хидратацијата!

Во текот на зимата често забораваме на водата бидејќи ниските температури не ни предизвикуваат толку голема потреба од оваа скапоцена течност. Сепак, водата е неопходна секој ден за здравјето на секоја наша клетка, за правилно функционирање на телото, за метаболизмот, физиолошките функции и многу повеќе.

Пијте минимум шест чаши вода дневно. Не чекајте да ожедите, бидејќи тогаш веројатно ќе бидете прилично дехидрирани.

Advertisements