Дали сте слушнале за „тегла диетата“ која е хит на социјалните мрежи, ефтина е и нема гладување

Диетата е многу едноставна, не се гладува, нема одредено времетраење, не чини скоро ништо и доволно е само да земете тегла.

Жената никогаш не е доволно слаба, а мажот е доволно богат – тоа е стара поговорка, а секоја пролет припадничките на понежниот пол мислат дека зимите се „збогатиле“ за некој килограм.

За да ја задржите „диетата од тегла“, доволно е да земете една тегла. Оваа диета е идеална за вработените кои ќе носат оброк во тегла и на тој начин ќе контролираат што јадат. Стаклените тегли се неспоредливо попрактични од пластичните садови кои можат да се отворат или растурат.

Тегла со зеленчук – Грчката салата е идеален оброк кој може да се носи во тегла. Поточно, за „теглата“ да биде што повкусна, треба да додадете храна која е сочна и со различен вкус. Слатка пченка, црвен пипер, зелена салата исечкана на ленти и ако одозгора на кришки ставите варено јајце – теглата ќе биде целосен оброк.

Спанаќот и гравот се исто така богати со витамини, а ако се збогати со јаткасти плодови како неколку ореви и парче сирење, тоа ќе биде совршен ручек.

Сицилијанската салата со портокали и анасон е одличен избор за тегла која ќе се носи на работа. Шери домати се создадени за „диета од тегла“, бидејќи се мали и се сечат на кришки и остануваат свежи долго време. Со рендан морков, пиперка и зелена рендана зелка добивате вистинска „Витаминска бомба“!

Комбинациите за полнење тегли се бесконечни и зависат само од личниот вкус. Салатата може да се зачини со семки или да се земе преливот и да се прелие пред оброк.

Свежото овошје може да го засити и човек на работа. Јагодите, бананите или кивите ќе ја зачуваат својата свежина во стаклена тегла. Јаболкото е добар избор во секое време од годината.

Ако на дното од теглата се стават две лажици грчки јогурт, плодот ќе биде уште повкусен и пополнет.

Advertisements