Здрави и вкусни пеперминт колачиња – брза и едноставна подготовка!

Пеперминт колачиња, брза и лесна подготовка. 

Потребни состојки: 

240р кокос, 180гр исецкано темно чоколадо, 30мл јаворов сируп, 1/2 лажиче екстракт од пеперминт и 2 лажици кокосово масло.

Подготовка:

Јаворовиот сируп, екстрактот од пеперминт, кокосот и една лажичка кокосово масло се ставаат во блендер.

Блендирајте се додека не добиете хомогена смеса која може да се обликува.

Направете мали топчиња или коцки од смесата и ставете ги во замрзнувач да се здрват, околу 10 минути.

За тоа време растопете го темното чоколадо со една лажица кокосово масло.

Прелијте го секое колаче со чоколадо и ставете ги повторно во замрзнувач околу 30 мин.

Добар апетит! 

 

Advertisements