Пудинг од чиа со банана

Подгответе за себе и за своите најмили здрав десерт за здрав и убав живот. Здравите навики се стекнуваат од мали нозе.

Состојки:

3 лажици чиа

100гр прашок за пудинг од чиа

300мл кокосово млеко

1 лажица лукума во прав

2 лажици банана во прав

Кокосовото млеко се става во длабог сад и се додава прашокот за пудинг од чиа, лукумата во прав и банана во прав се меша додека не се добие хомогена смеса. Садот затворете го со капаки ставете го во фрижидер. Од вечер припремете го а наутро кога чиа семето ќе набабри може да наросите какао во прав или да исецкате банани.

loading...