Пита на шпански начин

За брзо време и на лесен и едноставен начин пригответе малку поинаква пита, шпанска пита.

Потребни состојки:

4 јајца

200гр свежи печурки

2 чаши брашно

1 чаша масло

50гр кисели краставички

200гр кашкавал

200гр шунка

1 кесичка прашок за печиво , сол и црн пипер

Подготовка: печурките, шунката, краставичките се сечкаат ситно. Кашкавалот се ренда на покрупната страна. Во брашното се става прашакот џза печиво, јајцата, маслото солта и црниот пипер. Се добро се меша. Потоа се ставаат печурките, шунката и ренданиот кашкавал. Уште еднаш добро замесувате и ставате во подмачкан плех да се пече на 200 степени. Наздравје!

loading...